شروع کنید

بد دهنی کودکان

بد دهنی کودکان

5٫0 rating based on 1,234 ratings
بد دهنی کودکان

بد دهنی کودکان نوعی پرخاشگریِ کلامی است که در اغلب موارد، جنبه‌ی یادگیری دارد. یعنی کودکان، حرفِ بد را در مهدکودک و مدرسه، از فامیل، فیلم‌ها و کارتون‌ها و در کل از اطراف خود می‌آموزند. اما بدتر از همه این است که کودک، حرف بد را در خانه و از والدین خود بیاموزد و در بسیاری موارد، رفتار والدین، تأیید کننده‌ی حرف بدِ کودک باشند. در اغلب موارد، کودک برای تنبیه ‌نشدن، در حضورِ والدین از بد دهنی خودداری می‌ کند اما در غیابِ آن‌ها به این کارِ خود ادامه می‌ دهد. بنابراین، نوعِ برخورد با بد دهنیِ کودک، بسیار مهم است.

نکاتی برای مقابله با بد دهنی کودکان

– اول این‌ که باید بدانیم کودکان از هوشِ بالایی برخوردارند و برخلافِ تصورِ ما، آن‌ها به‌ خوبی از قدرتِ کلمات آگاهیِ کامل دارند. آن‌ها همان‌ طور که بسیاری از امور را بررسی و کشف می‌ نمایند، از تأثیرِ کلمات نیز نتایجِ قابلِ توجهی دریافت می‌ کنند. بنابراین در موقعِ شنیدنِ کلماتِ نامناسب از کودک، اگر آن‌ها معنیِ کلمات را نمی‌دانند فقط کافی است کلماتِ جایگزینِ مناسبی به جای واژه‌ی نامناسب برای آن‌ها به‌کار ببرید.

– لازم است والدین بدانند که کودک این کلمات را از کجا یاد می‌گیرد. آگاهی از منشأ یادگیریِ آموخته ‌هاینامناسب، کمکِ قابل توجهی به اصلاحِ آن‌ می‌کند. اگر بد زبانیِ کودک، تأثیرگرفته از شخصیت ‌هایِ کارتونی و فیلم ‌هاست، آگاه ‌کردنِ وی از نامناسب ‌بودنِ آن واژگان و استفاده‌ نکردن از آن‌ها اهمیت فراوانی دارد.

– اگر کودک نسبت به شخصی بیرون از خانواده، بد زبانی کرده، ضمنِ این‌ که در مقابلِ خودِ کودک از آن شخص عذرخواهی می‌کنید، کودک را به محیطِ دورتری برده و او را از احساسِ بدِ خود نسبت به شنیدن آن واژه آگاه نمایید. لازم است کودک، احساسِ بدِ شما را بعد از شنیدنِ واژه‌ی نامناسب متوجه شود.

واکنش والدین

نکته‌ی مهمِ دیگر، واکنشِ والدین، هنگامِ شنیدنِ کلماتِ نامناسب از دهانِ کودکشان است. طبیعتاً والدین از شنیدنِ چنین کلماتی از دهانِ کودکِ خود، سرِ ذوق آمده و آن را بامزگیِ کودک می‌دانند و در عین حال که سعی دارند کودک را تربیت نمایند، خنده و عصبانیت را با هم ادغام کرده و واکنش نشان می‌دهند. همین خنده کافی است تا کودک، کارِ خود را موردِ پسندِ اطرافیان بداند و مجدداً آن را تکرار نماید.
این را نیز باید بدانید که عصبانیتِ شدیدِ والدین برای کودکی که معنایِ کلمات را هنوز نمی‌داند، نتیجه‌ی چندانی نخواهد داشت. گاهی نیز کودکان، تنها برای جلبِ توجه والدین از چنین کلماتی استفاده می‌کنند؛ حتی اگر تنبیه شوند. بنابراین توجهِ کافی به فرزند را نباید فراموش کرد.

نکته آخر

اصلاح و تربیتِ کودکان بسیار حائزِ اهمیت و اصولی است و واضح است که این اصلاح، نباید با رفتاری بدتر، از جانبِ شما انجام شود؛ بنابراین اجازه ندهید عصبانیت شما باعث بی‌ احترامی و تحقیرِ فرزندتان شود.

azar mir وب‌سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *