شروع کنید

حسادت در کودکان

حسادت در کودکان

5٫0 rating based on 1,234 ratings
حسادت در کودکان

حسادت، یک احساسِ عاطفی است که فرد نسبت به افرادِ دیگر نشان می‌دهد. این اختلال، نوعی واکنش عاطفی در برابرِ از دست‌دادنِ احتمال و یا تصورِ از دست‌دادنِ محبت یک شخص‌ِ نزدیک است. برخی روانشناسان معتقدند که حسادت در 15 یا 16 ماهگی در کودک آغاز و در دو بُرهه از زندگی یعنی از سن 2 تا 5 سالگی و پس از آن در دوران بلوغ به اوج خود میرسد. مقدارِ شدتِ حسادت در کودکان متفاوت است و به عواملی از قبیلِ سن، جنس، هوش، رشدِ ذهنی، تعدادِ کودکان در خانواده و طرز رفتارِ والدین بستگی دارد. معمولاً حسادت در دختران، بیشتر از پسران است؛ اما پسران نیز از این قاعده مُستثنا نیستند.

برخی عواملِ حسادت در کودکان

تولدِ کودکِ جدید، مقایسه‌ی میانِ فرزندان، تبعیض میان فرزندان، تفاوتِ سنی، شیوه‌ی تربیتیِ والدین به ویژه مادر، تضادِ میان والدین، و به خطر افتادنِ موقعیت.

رفتاری که در پیِ حسادتِ یک کودک رخ می‌دهد در کودکانِ مختلف متفاوت است. گاهی این رفتار با حَمله به کودکِ دیگر، گاه با اظهارِ محبتِ دروغین و گاه با مخالفت و لجاجت اتفاق می‌افتد. در برخی مواقع نیز کودک به دورانِ طفولیتِ خود بازگشت می‌نماید و مانندِ سابق، جای خود را خیس می‌کند یا انگشتِ خود را می‌مکد تا از این طریق، توجهِ بیشتری به سمتِ خود مبذول دارد. 

کودک حسود، هم ممکن است شخصی خودنما از آب دربیاید، هم میتواند فردِ خوبی شود. این دو حالت، بستگی به این دارد که تلاش‌های وی در مواقعی که با حسادت دست به گریبان است، او را به کدام سمت بکشاند.

 حسادت، احساسی است که می‌تواند آرام آرام واردِ زندگیِ کودک‌ شده و واکنش‌هایِ خاصِ او را نسبت به برخی از همسالانش، در پی داشته باشد. در این میان برخی از رفتارهایِ اشتباهِ والدین، باعثِ شعله‌ور شدن و بروزِ حسادت در کودکان می‌شود که در ادامه به این رفتارهایِ اشتباه خواهیم پرداخت.

رفتارهای اشتباه والدین

یکی از این اشتباهات، لوس‌کردنِ بیش از حدِ کودک است. کودکی که که همه چیز را متعلقِ به خود بداند با ورودِ یک کودکِ جدید به خانواده، احساسِ حقارت و ناامنی کرده و این حس، در وی شعله‌ور می‌شود.

– مراقبتِ بیش از حد از کودک نیز همین نتیجه را دربر دارد. کودکی که در منزل، بیش از حد مورد مراقبت قرار می‌گیرد در آینده و در جامعه نمی‌تواند از خود مراقبت کرده و در نتیجه با دیدنِ کودکانِ دیگر که به‌راحتی مشکلاتِ خود را حل می‌کنند، احساسِ ضعف کرده و حسادت در وی شکل می‌گیرد.

– کنترلِ بیش ‌از حد نیز یکی دیگر از اشتباهاتِ بزرگِ والدین است. قوانینِ سفت و سخت و بی‌دلیل در خانه، اعتماد به نفسِ کودک را پایین آورده و او در بینِ همسالانِ خود احساسِ بی‌ارزشی می‌کند و این احساساتِ منفی، باعثِ بروزِ حسادت می‌گردد.

– از جبران‌ناپذیرترینِ اشتباهاتِ والدین، مقایسه‌ی فرزندشان با دیگران است. مقایسه نه تنها باعثِ پیشرفتِ کودک نمی‌شود بلکه باعثِ ایجادِ رقابتِ کاذب و پایین‌آمدنِ حس اعتماد به نفسِ کودک می‌گردد. گاه والدین برای این‌که کودک‌شان، فعالیت‌هایی دقیقاً مشابه با کودکانِ دیگر انجام دهد (هرچند کودک‌شان استعدادِ مشابه با آن‌ها را نداشته باشد) کودکِ خود را در آن فعالیت‌ها وارد می‌کنند.  وارد کردنِ کودک در چنین فعالیت‌هایی که کودکانِ دیگر به‌راحتی انجام می‌دهند، باعثِ ایجادِ رقابتِ ناسالم شده و حسِ حسادتِ ناشی از رقابتِ بی‌مورد را در دلِ او خواهد انداخت.

حسادت با ورود نوزاد جدید

برای جلوگیری از حسادت و رقابتِ ناسالم در کودکی که با ورودِ نوزادِ جدید، دچارِ این حسِ منفی شده، روش‌هایی وجود دارد:

– اول این‌که مادر به کودکِ خود بفهماند که او نیز مورد توجه و علاقه است.

– دوم این‌که مادر به کودک بفهماند در مواظبت و محبت، با نوزادِ جدید برابر است.

قصه‌گویی نیز راهکارِ سومی است که به کودک، اطمینانِ خاطر می‌دهد که هنوز موردِ توجهِ والدینِ خود قرار دارد و آن‌ها با وجودِ کودکِ جدید، هنوز مانندِ سابق، به او توجه می‌کنند.

درمان حسادت

به‌ طورِ کلی برای درمانِ حسادتِ کودکان در موقعیت‌های مختلف، باید راهکارهایِ کلی در نظر گرفته شود:
– مهم‌ترین راهکار، حس ‌و حالِ مثبت ‌بخشیدن به انرژی‌هایِ کودک است که نقشِ مهمی در کاهشِ احساساتِ منفی و غنی‌کردنِ اهدافِ مثبتِ او دارد. مثلاً اگر کودک‌تان به این خاطر که دوستش نمره‌ی بالاتری کسب کرده، ناراحت است باید او را به تلاشِ بیشتر تشویق کنید. وقتی کودک، برای کسب موفقیتِ بیشتر تلاش کند، دیگر درگیرِ احساسات منفی‌ای همچون حسادت نخواهد شد و در عوض، تمرکزِ خود را به حرکت در راهِ پیروزی معطوف خواهد کرد.

– راهکارِ مناسبِ دیگر، صحبت‌کردن با کودک و پرس‌وجو از علتِ بروزِ حسادت است. در بعضی موارد، حسادت در کودکان، ریشه در اعتماد به نفس و عزت نفسِ پایین دارد. وقتی کودک از ویژگی‌های مثبتِ خود مطمئن نباشد، حسِ حسادت در او ایجاد می‌شود. این را نیز نباید فراموش کرد که گهگاه باید از ویژگی‌های خوبِ کودک تعریف و او را تشویق نمود تا حسِ پیروزی در وی شکل گرفته و حسادت را از او دور کند.

اگر کودکتان نسبت به دیگر کودکان کینه دارد، خواه این کینه با دلیل یا بی‌دلیل باشد، باید از او بخواهید کودکِ مورد نظر را در بازی‌های خود مشارکت دهد تا هر دو از این مشارکت لذت ببرند. حسِ حمایت را در کودک تقویت کنید تا هم معنایِ مشارکت را درک کند و هم حسادتش نسبت به کودکی خاص، از بین برود.

azar mir وب‌سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *