شروع کنید

صداسازی

صداسازی

5٫0 rating based on 1,234 ratings
آواز خواندن

مقوله ی صداسازی از موارد مهمی است که در زمینه خوانندگی مورد توجه قرار میگیرد. اما با توجه به این که تعریف های متفاوتی از آن بیان شده و همین امر، سردرگمی را در پی دارد، بنابراین در این مقاله به بررسی تعریف دقیقی از صداسازی و تأثیرات آن بر خوانندگی می پردازیم.   

تعریف صداسازی

هنگامی که یک هنرجو آواز می خواند، باید از دو نکته بهره ببرد؛ اول: از امکانات صوتی بدنش برای خلق یک صدای خوب، و دیگر: از بینش خود نسبت به موسیقی و سبک خودش. صداسازی با مورد اول (کاربرد امکانات صوتی بدن) ارتباط مستقیم دارد؛ یعنی باید بتوانی از امکانات صوتی بدن خود به درستی استفاده کرد. در واقع، بدن حکم یک ساز را دارد که باید با این ساز بتوان توانایی اجرا را بالا بُرد.

تفاوت نوازندگی و خوانندگی

تفاوت نوازندگی و خوانندگی در این است که نوازندگی با لوازم و در واقع با سازهایی انجام میشود که از قبل، طراحی شده اند و نیازی به طراح مجدد ندارند. اما در خوانندگی و آواز، فرد باید همزمان سازِ درونی خود را تولید نماید. به همین دلیل، افرادی که بتوانند صدایی خاص خلق کنند معدود هستند.   

چگونگی عملکرد صداسازی

صداسازی در یک تعریف ساده و عامیانه یعنی این که بتوانیم بدون کبود شدن رنگ چهره و در واقع بدون فشار وارد کردن به صورت و حنجره ی خود، در وضعیتی استاندارد و آرام، به تمام وسعت صوتی و رنگ صدای دلخواه خود دست یابیم. اگر فردی نتواند از صدای خود به روش صحیح استفاده کند، به مرور هم حنجره اش را از دست خواهد داد و هم طرفدارانش را.

اُفت کیفیت صدا

برای بسیاری از افرادی که به خوانندگی مشغول هستند، پیش می آید که وقتی میخواهند نُت های بالا را بخوانند گلویشان دچار گرفتگی و انقباض میشود یا مجبورند بیش از حد فریاد بزنند و در کل کیفیت صدایشان پایین می آید.
باید بدانید که خوانندگی چه در نُت های پایین و چه در نُت های بالا، باید بدون کوچکترین فشاری انجام شود تا صدا کاملاً گرم و گیرا شنیده شود. اولین نکته مهم داشتن آرامش است و اینکه این آرامش را به ماهیچه های گلو و حنجره تان منتقل کنید تا از هرگونه انقباض در ناحیه ی گلو در امان بمانید.  

دور کردن فشار حنجره

برای دور کردن فشاری که بر روی حنجره و گلو ایجاد میشود، باید تمرینات اساتید صداسازی و آواز را حتماً انجام داد و نباید برای این نتیجه، عجله داشت. چون هر چیزی برای رسیدن به نقطه ی شکوفایی نیاز به زمان و وقت مشخص خودش دارد.

تمرینات صداسازی

تمریناتی که برای صداسازی وجود دارد دو دسته هستند: تمرینات تنفسی، تمرینات تارآوایی. مبنای صداسازی براساس تمرینات تنفسی است. براساس این تمرینات باید بدانیم چه زمان نفس خود را نگه داشته و چه زمان از آن استفاده نماییم. برای بالا بردن کیفیت صدا، انجام برخی تمرینات لازم است؛ مانند گوش کردن به فرد متبحر در سخنوری، تمرین قوی کردن حنجره و تمرین پُر کردن صدا که هر کدام روش های خاص خود را دارند و توسط اساتید این رشته آموزش داده میشوند.

نکات غذایی برای صداسازی

علاوه بر تمریناتی که گفته شد، نکات غذایی و مراقبتی نیز برای صداسازی وجود دارد؛ مانند نکات زیر: 

  • آب بدن نباید کم باشد.
  • در مصرف غذاهای سنگین دقت شود.
  • رژیم غذایی خودسرانه گرفته نشود.
  • الکل و سیگار باید حذف شود.
  • قرقره کردن آب نمک پرهیز شود.
azar mir وب‌سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *